Rozwiązanie konkursu

Nadszedł moment na który wszyscy uczestnicy konkursu czekali! Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Poziom konkursu był naprawdę wysoki a wybór bardzo trudny. Zwycięzcą jest ...Marcin Belczyński! Gratulujemy! Przekonał nas swoją wizją szytej kołderki jako alegorii Polski w grze Patchwork. Poniżej zwycięskie zgłoszenie:

Dmowski i Piłsudski grają w grę. W grę Patchwork!

Szycie kołderki na swojej planszetce, rywalizując jednocześnie o co bardziej atrakcyjne kawałki materiału, mogłoby w doskonały sposób ukazać różnicę w osobowości, temperamencie, czy nawet wizji Polski. Być może pomogłoby również ostatecznie rozstrzygnąć czyja wizja jest lepsza. Oto powody dla których wspomniani liderzy powinni zagrać właśnie w Patchwork:

1.   Wzajemna niechęć, a może nawet i nienawiść, mogłyby znaleźć ujście podczas rozgrywki. Bezpośrednia konfrontacja, w takiej grze jak Pachwork, powinna trochę odprężyć graczy i pozwolić im nabrać dystansu do swoich uprzedzeń.

2.   Charakter gry pozwalałby obrać obu Panom strategię odpowiadającą ich temperamentom. Dmowski jako człowiek działający spokojnie, według określonego planu, „jak młot powolny kujący granit” mógłby przesuwając się niespiesznie na torze, wybierać skromniejsze skrawki materiału i sukcesywnie małymi kroczkami szyć swoją kołderkę. Zaś „Panicz z Zułowa” jako osoba działająca radykalnymi metodami, realizowałby taktykę wybierania dużych kawałków materiału i w spektakularny sposób zakrywania sporych połaci wolnych miejsc na swojej mapie kołderce.

3.      Prywatne planszetki, na których szyje się kołderki, symbolizują mapę nowej Polski.

4.      W związku z faktem, iż każdy ma swoją mapę kołderkę, w oparciu o przyjętą taktykę, buduję Polskę zgodną z jego wizją.

5.  Na końcu gry, wraz z wynikiem punktacji okazuję się, czyja wizja kraju jest lepsza. Uzyskujemy rozstrzygnięcie, które zawsze stało u progu wszelkich animozji. Gracz, który wygrał dostaje wsparcie przegrywającego w budowaniu nowej Polski na zasadach, które stanęły u podstaw zwycięstwa w grze.

6.  Przy zaangażowaniu obu mężów stanu, udaje się uszytą kołderką otulić nowy, jeszcze zbolały ale już szczęśliwy z odzyskania niepodległości kraj i zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom.