Czy Piłsudski grał z Dmowskim w gry planszowe? (artykuł + konkurs!)

Zacząć należy od tego, że dwóch najważniejszych „ojców niepodległości” różniło praktycznie wszystko od poglądów politycznych po smaki kulinarne. Wspólna im była miłość do Marii Juszkiewicz, która wybrała Piłsudskiego. Nie pozostało to bez wpływu na wzajemną niechęć. A biorąc pod uwagę, że każdy inaczej widział odzyskanie niepodległości - nie po drodze im było spotykać się z politycznym antagonistą.

Ale ponieważ w przysłowiu „góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze” jest dużo prawdy, nie powinno dziwić, że obaj zupełnie przypadkiem spotkali się w 1905 r. na ulicy … Tokio. Po kilkugodzinnych rozmowach - próżnych próbach przekonania swojego adwersarza do swoich poglądów, obaj jak na dżentelmenów przystało postanowili towarzyszyć sobie wzajemnie podczas zwiedzania stolicy Japonii. Wzięli wtedy m. in. udział w przedstawieniu klasycznego teatru japońskiego.

tokyo-japan--c-1905--nihonbashi-street-international-imagesjpg
Widok ulicy Tokio w 1905 r.

A może zagrali wtedy również w jakieś gry planszowe? Na pewno nie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu tj. kolorowe, pięknie ilustrowane plansze, żetony i plastikowe figurki, bo wtedy takich gier w ogóle jeszcze nie było. Były za to klasyczne gry planszowe takie jak szachy i wszelkiego rodzaju gry karciane oparte na tradycyjnej talii kart. Z ciekawostek można dodać, że pierwowzór gry Monopoly czyli The Landlord's Game powstała rok, przed wyprawą Piłsudskiego i Dmowskiego do Tokio, czyli w   1904 r. w Illinois.

Piłsudski lubił gry. W szczególności grać w szachy oraz układać pasjanse. Podczas internowania po kryzysie przysięgowym w twierdzy w Magdeburgu, była to jedna z jego nielicznych w tamtym czasie rozrywek. Wiele partii rozegrał ze swoim towarzyszem Kazimierzem Sosnkowskim, przyszłym Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych w czasach II wojny światowej. W okresie II RP Piłsudski bardzo chętnie patronował wielu wydarzeniom szachowym, niejednokrotnie z prywatnych pieniędzy fundując nagrody. Polscy szachiści byli wtedy w światowej elicie. Ciekawa anegdota związana jest z drugim jego ulubionym zajęciem – układaniem pasjansów. W 1909 r. odwiedził go Stefan Żeromski. Zastał on Piłsudskiego w trakcie układania pasjansa i nie pozwalając sobie przerwać, przyszły Naczelnik państwa powiedział, że jeżeli mu ten pasjans wyjdzie to zostanie dyktatorem Polski (która wtedy w ogóle nie istniała i nie było żadnych widoków żeby miała szansę się odrodzić).

01918_In_Festungshaft_in_der_Magdeburger_Zitadelle_links_der_Legionsoberste_von_Sosnkowski_und_recht_Oberleutnant_Schlossmannjpg

Piłsudski z Sosnkowskim w Magdeburgu

Dużo mniej wiadomo jest w tym temacie o Dmowskim. Był on wszechstronnie wykształcony i obracał się wśród elit intelektualnych. Niewątpliwie więc znał zarówno szachy jak i różne inne popularne w tamtym czasie gry towarzyskie. Czy więc możliwe, że zagrali wtedy w jakąś „planszówkę”? Źródła historyczne milczą na ten temat, ale wykluczyć takiej ewentualności nie można. W Japonii w tamtym czasie popularna była gra Go i Shogi. W szczególności, ta druga gra jako pewnego rodzaju odmiana szachów mogła zainteresować Piłsudskiego, który mógł zaprosić na rozegranie partii Dmowskiego. Tego jednak już się nigdy nie dowiemy...

istockphoto-481717392-612x612jpg

ShogiKonkurs!

Być może Piłsudski z Dmowskim mieliby ochotę zagrać w grę „Czas Patriotów”, na wydanie której trwa właśnie zbiórka na https://wspieram.to/CzasPatriotow Zapraszamy Was w związku z tym do małej zabawy, konkursu. Do wygrania jest DOWOLNA GRA PLANSZOWA, wybrana przez zwycięzce dostępna do kupienia w Polsce w kwocie do 200 zł. A co trzeba zrobić, żeby wygrać? Zasady są proste. Polub na fb stronę Czas Patriotów www.facebook.com/GraCzasPatriotow/ (jeżeli nie masz konta na fb, nic nie szkodzi, nie jest to wymóg dyskwalifikujący z zabawy) i prześlij na adres konkurs@czas-patriotow.pl odpowiedź – jaką grę z obecnie wydanych poleciłbyś/poleciłabyś Piłsudskiemu i Dmowskiemu do zagrania, z krótkim uzasadnieniem wyboru. Liczymy na waszą kreatywność. Każdy może przesłać jedną odpowiedź. Konkurs trwa do końca dnia 20.11.2018 r. Do 23.11.2018 r. wybierzemy zwycięzcę z którym się skontaktujemy mailowo. Zwycięska odpowiedź zostanie opublikowana na stronie www.czas-patriotow.pl oraz www.facebook.com/GraCzasPatriotow/ z krótki uzasadnieniem jej wyboru.